اشتباهات رایج درباره واکسن آنفولانزا | بیماری

: واکسن آنفولانزا

با فرا رسیدن فصل سرما، افراد زیادی با مراجعه به دکتر، درخواست تجویز واکسن آنفلوآنزا رو دارن.  افزایش گسترش آنفولانزادر جامعه، ترس از دچار شدن به شکلای جور واجور خطرناک اون مثل آنفولانزای پرندگان و یا نوع خوکی اون، گرفتاریای به وجود اومده به وسیله دچار شدن به سرماخوردگی و آنفولانزا مثل تب، سرفه، ناخوشی، گرفتگی و آب ریزش بینی، بعضی وقتا دلیل می شه نتونیم از این دو فصل دلپذیر لذت ببریم.
هر سال تعداد خیلی از افراد حتی در کشورای پیشرفته جون خود رو در اثر آنفولانزا از دست میدن. جالبه بدونین این عفونت رو نمیشه خیلی راحت رفع کرد.
اما در مورد این مریضی باورهای اشتباهی در میان مردم بوجود اومده که بعضی وقتا از خود مریضی هم مشکل ساز تر هستش.در این مطلب به بعضی از این باورای غلط در مورد مریضی آنفولانزا و واکسن اون می پردازیم.

: اشتباهات عادی درباره واکسن آنفولانزا

آنفولانزا رو دست کم نگیرید

باور اشتباه: آنفولانزا یه عفونت ویروسی خفیفه که خطرناک به حساب نمیاد.
واقعیت اینه که با اینکه آنفولانزا خطرناک ترین مریضی جهان به حساب نمیاد؛ اما مطمئناً مریضی ساده ای نیس. از اونجا که هر سال ۲۵۰ الی ۵۰۰ هزار نفر فرد بالغ در سراسر جهان در اثر این مریضی جون خود رو از دست میدن، اهمیت و جدیت این مریضی مشخصه.
آنفولانزای فصلی واسه افراد سن بالا و کودکان و آدمایی که سیستم ایمنی ضعیفی دارن، خطر بیشتری داره. این در حالیه که آنفولانزای گسترده H1N1 بیشتر واسه جوانان خطرناکه.
بدن هیچکی در مقابل آنفولانزا محفوظ نیس

باور اشتباه: بیشتر افراد فکر می کنن از اونجا که تا الان دچار آنفولانزا نشده ان، در حالت عادی نسبت به این عفونت محفوظ هستن.
واقعیت اینه که گونه های جور واجور ویروس آنفولانزا هر سال تغییر پیدا میکنن یا جهش می کنن. در نتیجه نمیشه گفت مصونیت گذشته شما باعث می شه در برابر شکلای جور واجور نوین این ویروس در آینده در امان باشین.باورهای اشتباه زیادی در مورد واکسن آنفولانزا هست؛ واکسنی که بهترین حافظت ممکن در مقابل آنفولانزا حساب می شه.
واکسن منتهی به بروز آنفولانزا نمی شه

باور اشتباه: یکی از باورهای اشتباه عادی که نه علمی و نه مورد تأییده، اینه که خود واکسن منتهی به بروز آنفولانزا می شه. این باور اشتباه از روزنامهای کم ارزش و نوشتارهای بی مسئولیت نشئت میگیره که باعث ایجاد وحشت شده و جامعه رو تهدید می کنن.
واقعیت اینه که با اینکه در مواردی واکسن منتهی به بروز عفونت می شه؛ اما این موضوع فقط در مورد واکسنای زنده صادقه. واکسن آنفولانزا تنها شامل نمونه های مرده این ویروسه که نمی تونه باعث بروز عفونت شه.
واکسن آنفولانزا مشکلات جانبی شدید نداره

باور اشتباه: یه باور اشتباه دیگه اینه که واکسن مشکلات جانبی شدیدی داره.
واکسن آنفولانزا در واقع بسیار ایمنه و در بیشتر افراد هیچ عکس العملی جز تورم و سرخی در محل تزریق سرنگ ایجاد نمی کنه.
آدمایی که واسه اولین بار واکسن آنفولانزا میزنن، ممکنه دچار درد ماهیچه ها و خستگی شن. با اینکه این علائم ممکنه با آنفولانزا اشتباه گرفته شن، اما شک نکنین که علائم آنفولانزا مدت بیشتری دووم میارن و بسیار شدیدتر هستن.

موفقیت واکسن آنفولانزا بالاست

باور اشتباه: اگه واکسن هم بزنین، دچار آنفولانزا میشین.
با اینکه اثر واکسن آنفولانزا ۱۰۰ درصد نیس؛ اما درصد موفقیت بالایی داره. این واکسن بیشتر واسه افراد زیر ۶۵ سال که زندگی سالمی دارن، مؤثره. در نتیجه اثر واکسن بیشترً به سن و سلامت شخص و گونه ویروس موجود در واکسن وابسته.

واکسن آنفولانزا سیستم ایمنی بدن رو ضعیف کردن نمی کنه

باور اشتباه: واکسن آنفولانزا باعث ضعیف کردن سیستم ایمنی می شه.
به طور کاملً برعکس. واکس آنفولانزا در واقع سیستم ایمنی شما رو در مقابل ویروس آنفولانزا تقویت می کنه و بهتر کنه.

واکسن آنفولانزا نه سرماخوردگی !

باور اشتباه: واکسن آنفولانزا شما رو نسبت به تموم سرماخوردگی ها مقاوم می کنه.
سرماخوردگی و سرفه یا ناراحتی معده و اسهالی که به وسیله باکتری یا ویروس ایجاد شده، ربطی به آنفولانزا نداره و واکسن نمی تونه شما رو در مقابل اونا مراقبت کنه.
از جمله موضوعات دیگری که در مورد واکس آنفولانزا مطرح می شن و باید اونا رو جدی بگیرین، کاربرد واکسن در زنان باردار و افرادیه که دچار حساسیت خاصی هستن.
به هر حال باید این موضوع رو با دکتر خود در میان بذارین و از اون سوال کنین تزریق واکسن آنفولانزا واسه شما مشکلی بوجود میاره یا خیر.

اشتباهات عادی درباره واکسن آنفولانزا

۴.۲۶۵
منبع : گجت نیوز-/ف

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

  • مطالب در رابطه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *