اشتباهات رایج در مورد انتخاب خوارکی ها پس از تمرین | تغذیه سالم

اشتباهات عادی در مورد انتخاب خوارکیا پس از تمرین

تغذیه

اگه در مورد ساخت عضله و کاهش چربی مصمم هستین، باید در مورد وعده های غذایی پس از تمرینتان بسیار دقیق باشین. پس از تمرین، بدن سیگنالی به مغز می فرستد تا به شما بگه که گرسنه اید. خیلی از افراد در تلاش واسه برآوردن سریع اون درخواست، به دنبال چیزی سریع و راضی کننده می رن، اما حتما اون چیزی نیس که بدن نیاز داره.

واسه جلوگیری از کم کردن سرعت پیشرفت تون و اطمینان از اینکه بدن تون سوخت مورد نیازش رو دریافت می کنه، از این اشتباهات عادی در مورد انتخابای پس از تمرین دوری کنین.

سبزیجات خام

ممکنه بشقاب سبزیجات، یه میان وعده سالم به حساب بیاد، اما به عنوان سوخت ریکاوری پس از تمرین، کامل و کافی نیس. وقتی که ورزش می کنین، بدن شما از کربوهیدراتای معروف به گلیکوژن که در عضلات شما ذخیره شدن استفاده می کنه. واسه اینکه بیشترین حد نتیجه رو از تلاش تون ببرین، حیاتیه که کالریا و مواد مغذی رو با ترکیب مناسبی از کربوهیدراتا و پروتئین دوباره پر کنین.

این مواد غذایی با کالری خیلی کم واسه کمک به برگردوندن انرژی و حفظ یه سرعت متابولیک سالم، به اندازه کافی قابل توجه نیستن. شما می تونین با ترکیب کردن اونا با غذاهای جانبی شامل پروتئین مانند یه دیپ ماست، کره های آجیلی جور واجور یا هوموس، اونا رو کمی قابل توجه تر کنین.

فست فود چرب

پس از یه تمرین خسته کننده، خیلیا از تمرین سختشون به عنوان بهونه ای واسه زیاده روی یا مصرف غذاهای بد استفاده می کنن. سیب زمینی سرخ کرده، ناچو و چیزبرگر ممکنه مانند یه جایزه شایسته واسه اون ۵ کیلومتری که دویده اید بنظر برسن، با اینحال این گزینه های پرچرب می تونن پیشرفتی که شما کمی پیش در بین ورزش داشتین رو از بین ببرن.

علاوه بر این، چربی می تونه روند هضم رو از جا در آورد سازه، که دقیقا مخالف چیزیه که شما می خواین پس از ورزش کردن اتفاق بیفته. یادتون باشه که هدف، پر کردن دوباره ذخایر گلیکوژن شماس، نه اضافه کردن به مقدار چربی که بدن تون ذخیره می کنه.

نوشابه و آبمیوها

شما به خاطر تمرینی که انجام دادین احساس تشنگی می کنین، اما مصرف نوشیدنیای شیرین، آبمیوها یا نوشیدنیای ورزشی پس از یه جلسه ورزش شدید، واسه هر کسی که به دنبال کاهش وزن است، اثری برعکس داره. فقط اگه تمرین تون باعث تعریق زیاد شده باشه، واسه جایگزینی الکترولیتایی که از دست دادین، به سراغ نوشیدنیای ورزشی برید. وگرنه واسه رفع تشنگی تون و آبرسانی دوباره، آب رو انتخاب کنین. واسه جایگزینی الکترولیتای مهم مانند پتاسیم، یه موز می تونه به ریکاوری پس از تمرین اضافه شه.

تنقلات شور

بدنامون بیشتر از مایع تشکیل شدن، یعنی هر سلول، بافت و بخش، واسه کارکرد درست باید آب کافی دریافت کنه. در حالیکه آب، مهمترین بخش از هیدراتاسیونه، به خاطر داشتن بهترین کارکرد، شما به الکترولیتایی مانند سدیم و پتاسیم هم نیاز دارین. با اینحال اگه شما پس از تمرین، پروتئین و کربوهیدرات لازم رو استفاده کنین، این مواد غذایی سدیم کافی واسه برآوردن نیازاتون رو دارن.

نگرانی کلی، در واقع پتاسیمه، یه ماده معدنی لازم واسه کارکرد سلولی بدن. برداشتن یه بسته تنقلات شور مانند چیپس سیب زمینی یا چوب شور، می تونه سطوح پتاسیم شما رو که در طول مرحله ریکاوری اهمیت بیشتری نسبت به نمک داره، کم کنه.

.

منبع : pezeshk.us

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *