اشتباهات رایج در کمک های اولیه برای خونریزی | سوختگی و کاهش تب | تغذیه سالم

اشتباهات عادی در کمکای اولیه واسه خونریزی، سوختگی و کاهش تب

زمان اون رسیده که دست از اعتماد به مادر مادر مادربزرگتان وردارین و به کارشناسان کمکای اولیه مانند دکتر خوبی سینگلتاری، عضوشورای مشورتی علمی صلیب سرخ امریکا اعتماد کنین. اون ۶ اشتباه شرم آور که مردم همیشه مرتکب می شن و اون چیزی که باید به جای اون انجام داد رو برامون بازگو می کنه.

اشتباهات عادی در کمکای اولیه واسه خونریزی، سوختگی و کاهش تب

اشتباهات عادی در کمکای اولیه

برخلاف باور عموم، بدن شما خودش تراشه چوب رو بیرون نمی ده. هرچه دیرتر اونو خارج کنین، سخت تر بیرون میاد. سینگلتاری میگه، اگه منتظرید خودش راه خروج رو پیدا کنه، از مرحله پرتین چون تراشه چوب فقط با رطوبت بدن خیس، نرم تر و بیرون آوردن اون سخت تر می شه. ایده بیرون آوردن با جوش شیرین هم غلطه. به گفته سینگلتاری، همه اینا رطوبت اضافی به پوست میدن و وضعیت تراشه چوب رو بدتر می کنه. بهترین روش واسه بیرون آوردن تراشه چوب از زیر پوست، گرفتن اون با موچین و خارج کردن اون هستش. سینگلتاری اخطار میده، که اگه تراشه از جنس شیشه و یا فلز و یا یه تیکه بزرگ از چوب که به طور عمیق در پوست گیر کرده، است به مراقبتای پزشکی نیاز داره.

اشتباه: واسه توقف خونریزی بینی سر رو به عقب کج می کنین

به گفته سینگلتاری، با اینکه بالا بردن در بعضی از صدمات (مانند مچ پا متورم) بهتره، اما بالا بردن بینی خونی اشتباه بزرگیه. وقتی سر رو به عقب کج می کنین، همه خون وارد گلوی شما می شه. اونو می بلعید که معده رو می سوزونه و بعد بالا میارید. سینگلتاری میگه، وقتی که بالا میارید، چیزی که بیرون میاد خونه. همین امر موجب ترس افراد می شه و تصور می کنن آسیب ایی جدی هست. اما حتی اگه با آویزون شدن در کاسه توالت هم خونریزی تموم نشه، کج کردن سر عواقب خودشو داره. وقتی خون وارد گلو شه، از بینی خارج نمی شه، باعث می شه فکر کنین خون ریزی متوقف شده درحالی که واقعا اینطوری نیس. به جای اون، به آرومی به سمت جلو خم شید و سوراخای بینی خود رو بگیرین. واسه ۵ تا ۱۰ دقیقه فشار بدین و بعد چک کنین که خون ریزی متوقف شده.

سینگلتاری اخطار می دهد که آدمایی که رقیق کننده خون مصرف می کنن باید درمورد نوع خون ریزی احتیاط کنن، ممکنه لازم باشه به دکتر مراجعه کنن، مخصوصا اگه خون ریزی پس از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه متوقف نشه.

اشتباه: از مالیدن الکل واسه کاهش تب استفاده می کنین

با اینکه عادی نیس، اما سینگلتاری اخطار می دهد که این افسانه ای اشتباه و البته خطرناکه. سینگلتاری میگه، چون الکل سمیه و گزارشا بسیاری هست که کودکان با این سم به کما رفته ان. البته الکل فقط واسه کودکان مشکل ساز نیس، بلکه می تونه واسه بزرگسالان هم سمی باشه. به گفته سینگلتاری، الکل به سرعت تبخیر می شه و تبخیر باعث می شه که بدنتون احساس سردی کنه. به خاطر همین این روش محبوب شده. اما الکل تاثیری روی حرارت اصلی بدن نداره و تب رو کم نمی کنه. عوضش، به پوست شما تراوش می کنه و موجب مسمومیت می شه. سینگلتاری استراحت کردن، مصرف مایعات و داروای ضد درد رو پیشنهاد می کنه و میگه می تونین هر سه ساعت به طور متناوب ایبوپروفن و استامینوفن استفاده کنین.

اشتباه: هیدروژن پراکسی رو روی زخم باز می پاشید

بیشتر ما، وقتی که با بریدگی یا زانوی خراشیده مواجه میشیم، اولین کاری که می کنیم برداشتن بطری هیدروژین پراکسیه. به محض اینکه مایع رو روی زخم بریزه حبابای سفید کوچیک تشکیل می شه، که مربوط به خشک شدن میکروب هاست، درسته؟ خیر اشتباهه. سینگلتاری میگه، بله، اون هیدروژن پراکسیده که به بافتاتون آسیب میرسونه. هیدروژن پراکسید دیواره های سلولی رو می شکنه. پس درحین نابود کردن باکتریا، همه سلولای سالم دور و بر بریدگی رو هم نابود می کنه، مراحل خوب شدن رو از جا در آورد می کنه و شاید جای زخم رو بدتر می کنه. به جای اون، زخم رو با آب و صابون بشوئید و زیر شیر آب بگیرین. فشار آب به نابود کردن چرک و کثیفی کمک می کنه، در عین حال صابون زخم رو ضدعفونی می کنه.

اشتباه: مالیدن روغن روی سوختگی

بله، میدونیم که بیشتر شما شاید متوجه هستین که کره پوست شما رو خنک نمی کنه. اما این نکته درباره شکلای جور واجور دیگه روغنا هم صحت داره، از جمله وازلین و پماد آنتی بیوتیک. روغنا پوست رو می پوشونن و درحقیقت آزاد شدن گرما رو از جا در آورد می کنن، موجب آسیب بیشتر می شن، درعین اینکه سوختگی در زیر اونا ادامه داره. بهترین راه واسه درمان سوختگی قرار دادن اون زیر آب سرده، اما نه فقط واسه ۳۰ ثانیه. واسه درمان درست سوختگی، باید پوست رو تا ۲۰ دقیقه زیر آب نگه دارین، بله، واقعا، بعد اون ناحیه رو خشک کنین. یعنی هیچ پماد یا بانداژی نیاز نیس. درعوض، سینگلتاری پیشنهاد می کنه که ناحیه سوخته رو با پوشش پلاستیکی بپوشونین، که نفوذپذیر و استریله. پوشش پلاستیکی اجازه میده سوختگی درمحیطی خشک درمون یابد و هم اینکه در مقابل میکروبایی که ممکنه زخم رو آلوده کنه از اون مراقبت می کنه.

اشتباه: از انگشتان خود واسه خارج کردن چیزی از چشما استفاده می کنین

باد حشرهای کوچیک کثیف رو وارد چشمتون می کنه. اولین غریزه چیه؟ مالیدن اون، بله. اما الان بیشتر مردم می دونن که مالیدن چشم ها اشتباهه. اونا فقط آلودگی رو پخش می کنن و روی سطح چشم رو خراش می هند. اما فرو بردن انگشتانتون در چشم و بیرون آوردن مژه یا ذرات خاک به همون اندازه بده. دستان شما آلوده ترین بخش بدن شماس و می تونه به آسونی باکتریای عفونت زا رو وارد چشم کنه.

عوضش، چشماتون رو با آب یا محلول سالین (پاک کننده لنز تماسی)، تا وقتی که بهتر شن، شستشو بدین. تصادفا پاک کننده شیمیایی رو در چشماتون اسپری کردین؟ ، شاید می خواین دست کم ۱۵ دقیقه با سری که به یه طرف کج شده چشمتون رو بشوئید، درنتیجه مواد شیمیایی رو به سمت چشم دیگه می برید. سینگلتاری پیشنهاد می کنه که با مرکز کنترل سم تماس بگیرین تا چیزی که به چشماتون اسپری کردین رو بشناسین و یا واسه درمان به مرکز درمانی پزشکی مراجعه کنین. / مجله سلامت

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *