اشتباهات رایج پزشکی و بهداشتی در زنان | بیماری

: تا حالا به این فکر کردین که چقدر از دونسته های بهداشتی و پزشکی شما ممکنه اشتباه باشه؟

به گزارش آلامتو و به نقل از آی بانو؛ هر چند ما معمولاً به دکتر خود اعتماد می کنیم، اما همیشه ممکنه اشتباهاتی اتفاق بیفته پس اینجا به پیشنهادای نادرستی که هیچوقت نباید از اونا پیروی کرد، می پردازیم.

با وجود داروهای فوق العاده واسه افسردگی، کتی با افسردگی درگیر بود. اما دکتر اون دارویی براش تجویز نمی کرد، چون منتهی به اضافه وزن می شد. اینجور داروهایی مناسبه؟ شک نداشته باشینً نه خیلی. بدیش اینه، هر چند ما معمولاً به دکتر خود اعتماد می کنیم، اما اونا همیشه کار درست رو انجام نمی دن، یا تشخیصای اشتباه میدن، آزمایشای غیرضروری می نویسند، درباره خطر بیماریای عادی اخطار نمی دن یا پیشنهادای نادرست و تاریخ گذشته ارائه میدن. اینجا به پیشنهادای نادرستی که هیچوقت نباید از اونا پیروی کرد، می پردازیم.

۱.مریضی قلبی، مریضی مردونه س.

شنیدن این واسه زنان خیلی غیرمتداول نیس: اگه در سینه خود احساس درد می کنین، اما گرفتگی و انسداد ندارین پس حال شما خوبه. با این وجود، اگه یافته های تست استرس شما مثبت بود، شایدً بدین معناست که گرفتار به مشکل کارکرد عروق، مشکلی در رگای کوچیک قلب، هستین. حالا ما میدونیم که خطر بالای حملات قلبی، بیماران گرفتار به مشکل کارکرد عروق رو تهدید می کنه. اگه درد سینه ما ادامه پیدا کرد و علائم مشکلات قلبی از جمله درد فک، درد گردن، خستگی بیشتر از اندازه یا نفسای کوتاه نمایان شد، از دکتر خود درباره آزمایشای مختص گرفتگی عروق و رگ های کوچیک قلب جویا شید، مخصوصا اگه در سنین یائسگی هستین که اندازه بیماریای قلبی در بین مردان و زنان برابر می شه.دکتر منیکا سنقاوی، متخصص قلب و عروق و استادیار مرکز پزشکی یوتی

۲.پس از سن باروری، احتیاجی به مراجعه به متخصص زنان نیس.

متخصص زنان و زایمون باید از شما تستای باروری بگیره، تست سرطان رحم و دهانه رحم، وزن و فشار خون شما رو اندازه بگیره، تستای مخصوص سینه یا ماموگرافی سینه بکنه. حتی با بالا رفتن سن هم باید علائم و نشونه های بیماریای رحمی و سرطان بافتای عصبی جدی گرفته شن.

دکتر جنیفر ات، متخصص قلب و استادیار دانشگاه پزشکی کلومبیا

۳.چقدر رابطه جنسی دردناک؟

بین ۲۰ تا ۵۰٪ از زنان یائسه، به دلیل خشکی واژن رابطه جنسی دردناک رو تجربه می کنن، و طبق تجربه من، واسه پزشکان دوری از توضیح دادن درباره اون بسیار آسونه، حتی در مواردی که طی معاینه متوجه خشکی واژن می شن. اونا یه لیست بلند بالا از دلایل از موارد دوری از مطرح کردن اون دارن، از اون جمله میشه به شرمساری یا نبود زمان کافی اشاره کرد. حال اینکه سازمان غذا و درمان امریکا درمانای اثبات شده ایی مثل حلقه، قرصای واژینال، کپسول و کرمای موضعی یا ژل واسه رفع خشکی واژن در سنین یائسگی، ارائه کرده. زنان نباید به دلیل خشکی واژن روابط جنسی دردناک رو تحمل کنن؛ باید درباره اون صحبت کنن، مخصوصا اگه دکتر اونو مطرح ننمود.

دکتر ماریا جین مینکین، استاد بالینی زایمون، نازایی در دانشگاه یال

۴.نبود تمایلات جنسی چیزی ذهنیه.

بیشتر به زنان می گن که نبود تمایلات جنسی چیزی ذهنی یا به وجود اومده به وسیله استرسای روزانه س. اونا می شنون که: الکل بخورین، آرامش داشته باشین و همه چیز حل می شه! اما واسه بعضی از زنان نبود تمایلات جنسی به وجود اومده به وسیله مشکلات پزشکی طبیعی، مثل مشکل تمایلات جنسیه که از هر ۱۰ زن امریکایی ۱ نفر به این آسیب گرفتار می شه. مطرح کردن مسائل جنسی با دکتر خیلی سخته، مخصوصا اگه از شما سوال نشه، اما همین امر منتهی به نبود تشخیص و نبود درمان حجم بزرگی از مشکلات در این مورد می شه.

دکتر شرلی ای. کینگس برگ، رئیس انجمن پزشکی زنان و زایمون در بیمارستان مک دونالد، مرکز دانشگاهی بیمارستان پزشکی

۵.هورمون درمانی مضره.

یائسگی نه فقط بر شادی زنان، بلکه بر کیفیت زندگی خانوادگی، شغل و روابط اونا هم موثره. در دوران گذار، نشونه هایی مثل کاهش استروژن، از جمله گرگرفتگی، تعریق شبونه، نبود ثبات روحی، شدید شدن اضطراب یا افسردگی، مشکلات خواب، کاهش تمایلات جنسی و خشکی واژن، هم اینکه مقاومت در برابر انسولین و کلسترول بالا نمایان می شه. طبق تحقیقات با ارزشی که در این مورد انجام شده، هورمون درمانی در دوران یائسگی موثرترین روش واسه کاهش علائم یائسگی است و می تونه به طور کاملً ایمن بوده و از طرف خیلی از زنان قابل تحمله. درزمان ده های گذشته فهمیدیم که افراد می تونن در کمال امنیت استروژن مصرف می کنن. متخصصانی که آگاهی کافی در این مورد ندارن، نباید زنان رو از هورمون درمانی منصرف کنن. اگه پزشکتون به شما گفت که هورمون درمانی روشی ایمن نیس، از پزشکی که دارای فوق تخصص در مورد یائسگیه، کمک بگیرین. از حقایق بدونین و اونا رو حتما در نظر داشته باشین!

دکتر دیانا بیتنر، متخصص زنان و زایمون در مرکز سلامت زنان

۶.اگه نفخ می کنین، مصرف حبوبات و بروکلی رو متوقف کنین.

نفخ همیشه به وجود اومده به وسیله مشکلات مربوط به روده و معده نیس، گاه اخطار مهمی از علائم سرطان تخمدان، دردهای لگنی یا دردهای شکمی و علائم بیماریای مجاری ادراری هستش. نفخ مشکل اصلی خواهرم قبل اینکه بیماریش تشخیص داده شه، بود. اگه می تونست آروغ بزنه یا گازهای معده اش رو خالی کنه، بسیار خوشحال می شد. از این احساسات اونقدر خوشحال می شد که معیارهای اجتماعی رو ندیده می گرفت. طبق اعلان انجمن سرطان شناسی امریکا، امسال سرطان تخمدان ۲۲۲۸۰ زن تشخیص داده و تخمین زده شد که حدوداً ۱۴۲۴۰ مادر، آبجی، عمه، دختر، همسایه، همکار و دوست از این مریضی می میرن. اندازه بالای مرگ و میر، دست کم در بخشایی، مبهم، بدون علائم خاص، و فقط شامل آروغ زدن و نفخ بود. اگه این علائم شما رو به ستوه آورده ان، مصرانه و مقاوم در جهت سلامت خود بکوشید.

دکتر کریستال مور، کالبدشناس و پاتولوژیست در مرکز درمانی همپتون

مقاله در رابطه: چیجوری نفخ رو برطرف کنیم؟

۷.مثل عفونت مجاری ادراری به نظر می رسه، پس آنتی بیوتیک استفاده کنین.

من بیشتر میبینم که با فرض عفونت مجاری ادرار، به اشتباه واسه زنان آنتی بیوتیک تجویز می شه. حال اینکه مشکل دلیلی غیر از عفونت، مثلا سندرم درد مثانه، هستش که احتیاجی به مصرف آنتی بیوتیک نداره. داده های گذشته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریا نشون دهنده اون هستش که تجویز یه سوم از آنتی بیوتیکای لازم نیس و پزشکان انتظار بیماران رو در بالاترین جایگاه دلایل تجویز اعلام می کنن. بدیش اینه، این عادت نادرست عامل محرک منتقدان در این مورده . اگه خودتون یا پزشکتون به عفونت مجاری ادرار مشکوک هستین، انجام آزمایشات تشخیصی واسه اطمینان از اهمیت خاص ایی واسه حفظ سلامت و درمان مناسب برخورداره.

دکتر سارات مالپاتی، دکتر متخصص در کالیفرنیا و مرکز درمانی گروه پی پی سی

۸.تنها روش کاهش وزن، کم تر خوردن و بیشتر ورزش کردنه.

پزشکان و کارشناسان تغذیه قبل از بررسی و آزمایش سطح هورمونای اساسی به زنان گوشزد می کنن که بیشتر ورزش کنن و کم تر غذا بخورند. خیلی از زنان از کم کاری غده تیروئید تشخیص داده نشده رنج می برن، که منتهی به کندی متابولیسم و اضافه وزن می شه. اگه دکتر آزمایشات کامل غده تیروئید رو واسه مریضی که درصدد کاهش وزن است، تجویز و انجام نداد، من پیشنهاد می کنم دکتر دیگری واسه خود پیدا کنین. و مطمئن شید که اندازه هورمونا در محدوده بهینه س و نه در مرز برگشت که بیشتر پزشکان ازش استفاده می کنن.

دکتر وستین چیلد، متخصص کاربردی در گیلبرت

۹.اگه از برنامه غذایی مناسب پیروی کرده و ورزش کنین، احتیاجی به کلونوسکوپی ندارین.

تصور غلط و افسانه ها مانع از بررسی تستای مربوط به سرطان روده بزرگ و مقعد می شه، این مریضی قابل پیشگیری دومین سرطان کشنده در امریکا حساب می شه. طبق اعلان مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریا، تشخیص کارشناسان نشون دهنده اون هستش که بالغ بر ۶۴۵۰۰ زن در امریکا به این سرطان گرفتار هستن، و ۲۴۶۵۰ نفر از اونا همین امسال بر اثر دچار شدن به این سرطان خواهند مرد. من به تموم بیمارانم پیشنهاد می کنم که از سن ۵۰ سالگی آزمایشات مربوط به سرطان روده و مقعد رو بکنن، اما در امریکا فقط ۳۸٪ از بیماران واقعاً از این پیشنهاد پیروی می کنن. اگه انجام کلونوسکوپی عذاب آور و ناراحت کننده س، وسایل نوین غیرتهاجمی براساس تست دی ان ای هست که میشه تجویز کرد که فقط به نمونه مدفوع نیاز داره. اگه جواب آزمایشات مثبت و سلولای سرطانی در مرحله پیش سرطانی یا رشد بودن، انجام کلنوسکوپی لازم می شه. در اینجور شرایطی بهونه ایی واسه عقب انداختن کلنوسکوپی ندارین.

دکتر کاینتیا اس. رادرت، متخصص بیماریای روده و معده در آتلانتا

۱۰.موقع سرماخوردگی، قبل از خواب داروی ضد سرفه استفاده کنین.

حتی انجمن ریه امریکا خاطر نشون می سازه که دلایل قطعی مربوط به اینکه داروهای ضدسرفه و داروهای خلط آور واسه سرفه تاثیردارن، موجود نیس. سرفه شما شک نداشته باشینً دلیلی داره: ماده مخاطی رو از ریه بیرون آورده و عفونت رو خارج می سازه. سرکوب اون به وسیله داروها در واقع واسه سلامت شما زیانبخشه. یه حرکت سالم تر، به کار گیری امتیازات عسل است که هزاران سال به عنوان دارویی به درد بخور از اون بهره برده شده. طبق تحقیقات النیوز، عسل گندم مشکی، به طور خاص یکی از قوی ترین عسل های شامل آنتی اکسیدان است که در امریکا پیدا میشه. فقط کافیه روزانه یه قاشق از اونو بخورین، اما من شربت طبیعی ماتیس رو هم پیشنهاد می کنم.

دکتر کارولین هرینگتون، متخصص بهداشت سازوارهای یکی

۱۱.نبود پرس و جو درباره میز کارتون.

نشستن به مدت طولانی به درستیً واسه سلامت بدن مضره و اما واقعیت ناراحت کننده زندگی حرفه ایی خیلی از ما رو تشکیل میده. شایدً پزشکتون سوالی درباره ساعاتی که پشت میز می شینین از شما نمی پرسد، اما خودتون می تونین به جنگ با اون رفته و از نشستنای ناتموم با استراحتای کوتاه، دور زدن در دور و بر و نوشیدن آب، تمرینات کششی یا حرکات یوگا، خوردن میان وعده و غذا و دور شدن از میز کار به هر نحوی، دست وردارین.

دکتر میشل کرلوئیس، متخصص فیزیوتراپی و عضو ارشد دانشگاه و مشاور

۱۲.واسه سرماخوردگی زحمت دکتر رفتن به خود ندین.

تا به سن بلوغ برسیم، بیشتر ما بیشتر از هزاران بار به سرماخوردگی گرفتار میشیم. و استراحت، خوردن سوپ جوجه کلی ترین درمان حساب می شه. اما بعضی وقتا جنگیدن در برابر اون بهترین دیدگاه نیس. مثلا وقتی که علائم سرماخوردگی با تب، سرفه های تکراری و کمردرد همراه شد، می تونه به ذات الریه، یه شرایط پزشکی لازمه رسیدگی اضطراری، بدل شه. و وقتی که علائم سرماخوردگی با سردرد شدید یا گردن درد همراه شه، می تونه به مننژیت، عفونتی در رشته های عصبی مغز و نخاع، که زندگی فرد رو تهدید می کنه، تبدیل شه. پیشنهاد من: اگه علائم سرماخوردگی شما زیادتر از اندازه عادی بود یا اگه پس از یه یا دو روز رفع نشد، مراجعه به دکتر بهترین دیدگاهه.

دکتر هولی فیلیپ، دکتر کاربردی در منهتن و مولف کتاب Exhaustion Breakthrough

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

  • مطالب در رابطه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *