اشتباهات مربوط به انسولین و هیپوگلایسمی | بیماری

افراد پیر گرفتار به مریضی قند خون بالا که تحت درمون  با انسولین هستن زیادتر از بیماران جوون امکان انتقال به بخش اورژانس و بستری شدن در بیمارستان به دلیل پایین بودن قند خون یا خطاهای مربوط به انسولین رو دارن. انسولین بازم به دلیل پیچیدگی تعیین دوز و تزریق این دارو وهمچنین نظارت بر مقدار قند خون یکی از چالشای اصلی درمدیریت دیابت است. خطر هیپوگلایسمی مربوط به انسولین  یکی از چند تا نکته مهم در انتخاب این روش درمانیه.

این تحقیق با بررسی مشکلات جانبی به کار گیری انسولین در بیماران  از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱ انجام شد.

براساس ۸۱۰۰ حادثه اتفاق افتاده، نویسندگان مقاله تخمین میزنن که هرساله ۷۹۶۴۸ مراجعه به بخش اورژانس  بدلیل وقایع در رابطه  با خطاهای انسولین صورت  میگیره که تقریباً یه سوم یا  ۲۹.۳درصد از این افراد در بیمارستان بستری می شن. بیماران مسنی  که ۸۰سال یا بالاتر سن دارن دو برابر بیماران ۴۵ تا ۶۴ ساله به بخش اورژانس به دلیل هیپوگلایسمی مراجعه می کنن و تعداد آدمایی که به دلیل خطاهای مربوط به انسولین در بیمارستان بستری می شن در افراد سن بالا نسبت به افراد میانسال ۵ برابره. بیماریهای نورولوژیک شدید مثل شوک، بیهوشی، تشنج یا افتادن به دلیل  هیپوگلایسمی  یا جراحت در ۶۰.۶درصد مواقع مشاهده می شه.

در ۲۰.۸درصد از مریضایی که به بخش اورژانس مراجعه می کنن، ۴۵.۹درصد از مواقع به دلیل مشکلات مربوط به غذا (نخوردن غذا بعد از تزریق انسولین سریع الاثر یا نبود تنظیم رژیم انسولین با کاهش کالری مصرفی) است ، ۲۲.۱درصد از این آدما به دلیل اشتباه در مصرف یه انسولین خاص به بخش اورژانس مراجعه می کنن و ۱۲.۲درصد از اونا به دلیل تزریق دوز اشتباه انسولین به اورژانس مراجعه می کنن.

اندازه مراجعه به اورژانس  و به دنبال اون بستری شدن در بیمارستان به دلیل  خطاهای مربوط به انسولین  در میان  بیماران سن بالا (۸۰ سال و بالاتر) بیشتره. خطر هیپوگلایسمی در این گروه باید درهنگام تصمیم به تجویز انسولین یا افزایش انسولین درنظر گرفته شه. اشتباهات مربوط به غذا یا اشتباه در تزریق  یه نوع انسولین اهداف مهمی واسه جلوگیری از هیپوگلایسمی هستن.

منبع:http://diabetestma.org/

منبع : hidoctor.ir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *