اشتباهات مسواکی مرتکب نشوید! | بیماری

به نقل از مجله سیب سبز: عادتای بد زیادی در مسواک زدن ما هست که می تونه به دندونامون آسیب بزنه و زیبای لبخند ما رو نابود کنه. واسه داشتن دندونایی سالم تر لازمه این عادتا رو پیدا کرده و واسه رفع اونا تلاش کنین. با این روشای جدید مسواک زدن هم دندونای سالم تری دارین و نیازتون به دندانپزشک بسیار کمتر می شه و هم از بوی بد دهن و جلوه دندونای کثیف رها میشین.

به اندازه کافی طولانی مسواک نمی زنید

بیشتر مردم زمان کافی واسه مسواک زدن دندونای شون صرف نمی کنن. عجله واسه رفتن به سر کار یا رفتن به تختخواب باعث می شه اونا واسه مسواک زدن وقت کافی نگذارند. اما دندانپزشکان پیشنهاد می کنن طوری مسواک بزنین که مسواک زدن شما دو تا سه دقیقه طول بکشه. اگه یه بار زمان بگیرین و ببینین  کمتر از این مقدار وقت واسه مسواک زدن صرف می کنین. دفعه بعد تلاش کنین آروم تر مسواک بزنین و زمان اونو محاسبه کنین. شما می تونین از مسواکای برقی تایمر دار هم واسه تنظیم وقت مسواک زدن استفاده کنین.

حواس تون نیس چه می کنین

موقع مسواک زدن باید با دقت به آینه نگاه کنین و ببینین برس مسواک کجا میره. احتمال زیادی داره که شما جایی از دندون هاتون رو در مسواک زدن از قلم بندازین. مثلا خیلی از مردم محل وصل دندون به لثه رو خوب مسواک نمی زنن درحالی که این قسمت از مهم ترین بخش هاییه که باید خوب شسته شه تا از جرم گرفتن و التهاب لثه جلوگیری شه. به پشت دندونا هم نگاه کنین و مطمئن باشین سر مسواک شما اون بخشا رو تمیز می کنه.

در به کار گیری نخ دندون شکست می خورید

نخ دندون می تونه لابه لای دندونا رو که در حالت عادی مسواک به اون نمی رسه تمیز کنه. خیلی از چاله های روی دندونا در سطح تماس بین دو دندون ایجاد می شه. باکتریا در این نواحی گیر می کنن، از قند حاصل از موادغذایی تغذیه می کنن، کلونی تشکیل میدن و مواد شیمیایی آزاد می کنن که می تونه مینا رو نابود کنه و به پوسیدگی منجر شه و به دندون آسیب بزنه. در واقع باید بدونین که به کار گیری نخ دندون اختیاری نیس. به کار گیری اون بهترین راه واسه مراقبت از دندونای شماس.

نخ دندون رو دور دو انگشت اشاره خود بپیچید و با شست نگه دارین. به آرومی نخ رو بین دو دندون خود ببرین. مراقب باشین اونو به آرومی عقب و جلو ببرین. بالا و پایین بردن ممکنه به لثهاتون آسیب بزنه و باعث خونریزی اونا شه. دفعات اول ممکنه این کار سخت باشه اما وقتی به اون عادت کنین، درست مثل مسواک زدن نمی تونین کنارش بذارین.

از خمیر دندون ناجور استفاده می کنین

خمیر دندونای جرم زدا واسه پاک کردن جرمای دندون مناسبند چون در اونا از مواد ساینده استفاده می شه. اما به خاطر همین خاصیت اونا ممکنه به دندونای شمام آسیب برسانند. خمیر دندونایی هم هستن که واسه سفید کردن دندونا مناسب هستن. هنوز ثابت نشده که اونا واسه دندون ضرر دارن. هر چند که به نظر می رسه اینا همه تبلیغات تجاری باشه.

مسواک شما زیادتر از اندازه سفته

وقتی قراره مسواک بخرین، فروشنده از شما درباره سفتی و نرمی مسواکی که می خواین سوال می کنه. امکان شکستگی مینا وقتی شما از مسواک خیلی سفت استفاده می کنین بالا میره و وقتی با مسواک سفت اشتباه مسواک کنین، احتمال شکستگی بالاتر  میره. این روش می تونه در نزدیکی خط لثه شکاف بسازه و علاوه بر این مسواک زدن سخت می تونه به لثه های حساس آسیب بزنه و باعث سوزش و خونریزی در لثه شه.

از مسواک نادرستی استفاده می کنین

واسه اینکه آسیب به دندونا رو به کمترین حد ممکن برسونین باید مسواکی نرم بخرین. هر چند که در صورت استفاده نادرست از مسواک نرم هم ممکنه به دندانتان آسیب برسونین. حتی اگه زبری برسای مسواک رو روی لثه حس نمی کنین باید بدونین که دارین کار خود رو به درستی انجام می دین. اگه دندانپزشک شما مسواک خاصی واسه ایمپلنت یا بریج به شما داده از اونم درکنار مسواک نرم استفاده کنین. نکته مهم تر اینه که مسواک شما می تونه یه محل مناسب واسه زندگی میکروبا از جمله استرپتوکوک و استافیلوکوک باشه. شما باید مسواکتان رو هر سه ماه یه بار عوض کنین. اگه برسای مسواک ساییده و خم شن باید اونو زودتر از سه ماه عوض کنین. واسه جلوگیری از رشد میکروبا در مسواکتان باید بعد از استفاده اونو با آب گرم بشورید و جایی بذارین که بتونه به طور کامل خشک شه.

فوت وفن مسواک زدن شما نیاز به تغییر اساسی داره

مینای دندون از لایه نازک شیشه مانندی تشکیل شده که روی کل سطح دندون کشیده شده. وقتی مسواک شما از یه سطح به سطح دیگه می پره ممکنه مینا ترک بخوره و دندونا رو ضعیف کنه. مسواک رو با زاویه ۴۵ درجه روی دندون هاتون نگه دارین و با حرکات دایره ای کوچیک مسواک بزنین. روی چند دندون تمرکز کنین و بعد کمی مسواک رو تکون بدین و مجموعه بعد رو شروع کنین.

طرف دیگه دهن، بالا، پایین و پشت دندونا هم با این روش مسواک بزنین. شما می تونین روی سطح دندونا رو مستقیما برس بکشین. بعد از حرکات دایره ای، روی تموم دندونا مسواک رو از لثه به پایین بکشین تا تموم جرما و باکتریا از روی دندوناتون پاک شن.

نسخه طبیعی دکتر اوز واسه سلامت دندون های شما

سفید کننده طبیعی دندون:

 توت فرنگی

توت فرنگی یه سفید کننده قدرتمنده که شامل ماده ای به نام استرینجنته که باعث مراقبت از لثه ها می شه. توت فرنگی علاوه بر این ویتامین C هم داره. وجود این دو ماده در کنار هم می تونه به نابود کردن لکه های روی دندون کمک کنه و جرم رو از دندونا پاک کنه.

مسواک طبیعی: سیب

سیب ترد درست مثل یه مسواک عمل می کنه. روند جویدن سیب می تونه مواد غذایی و باکتریا رو از سطح دندون شما پاک کنه و لکه های روی سطح دندونا رو نابود کنه. سیب شامل ماده ای به نام اسید مالیکه. این ماده در ترکیبات شیمیایی سفید کننده دندون به کار میره و به نابود کردن لکه های روی دندون کمک می کنه.

جمع آوری سلامت اکاایران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *