اشتباهات مهم در رژیم های لاغری | تغذیه سالم

 تازگیا فهرستی از رایجترین اشتباهات در رژیمای لاغری به وسیله  محققان جفت و جور و اعلام شد که واسه موفقیت در برنامه کاهش وزن نباید به وسیله بعضی اشتباهات از راه کاهش وزن منحرف شد.

اولین و رایجترین اشتباهی که افراد در برنامه کاهش وزن خود مرتکب می شن محاسبه غلط کالری مصرفی در برنامه رژیم غذایی است.

کاهش یهویی اندازه کربوهیدرات بدترین روش واسه شروع رژیم غذایی و در نتیجه از دست دادن مایع خیلی از بدن هستش. کاهش مایعات به اندازه مایعات دریافتی بستگی نداره بلکه مستقیماً به توانایی بدن در نگهداری مایعات رابطه داره.

در این برنامه ها چربی بدن کاهش پیدا نمی کنه بلکه در واقع تنها پروتئین از دست میره که واسه کلیه ها بسیار خطرناکه. وقتی که این نوع رژیمها موقتا قطع شن فرد دوبارهً با زیاد شدن وزن به صورت چربی مواجه می شه و بیشتر میبینیم که فرد حتی چاقتر از زمان قبل از رژیم شده.

هرچه شب هنگام بخورین به چربی مبدل می شه، فرقی نداره چه ساعتی غذا بخورین. اندازه کل کالری روزانه در برابر تعداد کالری که می سوزونین تعیین کننده کاهش یا افزایش وزنه. بدن شما کالری شب یا روز رو تشخیص نمی ده. تنها اندازه کالریها دریک روز مطرحه.

نکته منفی خوردن غذا در شب اینه که ممکنه دچار مشکلی به نام برگشت اسید شید که در این صورت دچار سوزش سر دل میشین.

بعضی غذاها می تونن کالریها رو بسوزونن، بعضی از غذاها، کمی بیشتر از بقیه غذاها واسه هضم انرژی لازم دارن.

آروم غذا خوردن و جویدن غذا باعث تنظیم مرکز کنترل اشتهای مغز می شه. پس اون چیزی که خوردین اشتهایتان رو کم می کنه و با غذای کمتر زودتر سیر میشین. غذا خوردن سریع خود به خود چاق نمی کنه ولی از اونجایی که آدمایی که سریع غذا می خوردند به ساختار تنظیم اشتهایشان زمان کافی نمی دن تا کار کنه اون وقت بیشتر از اندازه لازم غذا می خورن.

پروتئینها و کربوهیدراتها بدون توجه به منبع اونا، در هر گرم ۴ کالری دارن. چربی هم در هر گرم ۹ کالری داره، یعنی بیشتر از دو برابر پروتئین و کربوهیدرات. گوشت نه فقط در هر گرم چهار کالری داره بلکه هر گرم چربی گوشت ۹ کالری داره.

هرچه اندازه چربی گوشت بیشتر باشه کالری اونم بیشتر می شه و چون مصرف کالری زیاد باعث افزایش ذخیره سازی چربی می شه، در نتیجه خوردن گوشت نه فقط باعث زیاد شدن وزن می شه، بلکه بیشتر اونو به صورت چربی ذخیره می کنه.

مکملهای ویتامینی تموم احتیاجات بدن شما از جمله پروتئین، کربوهیدرات، املاح، اسیدهای آمینه و اسیدهای چرب لازم رو برآورده نمی کنه، بلکه این باور غلط در مورد تغذیه و رژیمه.

خیلی از آدمایی که دارای رژیم کم کالری به همراه مکملهای غذایی پروتئینی و ویتامینی هستن دچار مشکلاتی شدن که به دلیل نبود توانایی بدن جهت تنظیم متابولیسم بوده مخصوصاً کلیه ها و کبد که نمی تونن به این نوع رژیم موافق شن.

مهم نیس که چه وقتی از ۲۴ ساعت کالری مصرف می کنین، نتیجه پایانی یکیه. فرمول پایه اینه کالری مصرفی در برابر کالری که می سوزونین.

اگه روزانه سه دفعه و هر دفعه چهارصد کالری بخورین یا ۱۲۰۰ کالری رو تو یه وعده استفاده کنین، بدن شما این فرق رو درک نمی کنه. اما یادتون نره حذف وعده غذایی راه مناسبی واسه رژیم موفق نیس چون اشتهای شما رو زیادتر از اندازه تحریک می کنه و نه فقط شما ناهار یا شام زیادتری می خورید بلکه در طول روز هم از شکلای جور واجور میان وعدهها مصرف می کنین.

برخلاف تصور، گرسنه موندن باعث می شه وزن بدن به دلیل ذخیره سازی چربی زیاد شه.

اگه هدفتون از گرسنگی کشیدن کاهش وزنه باید در برنامه رژیمی خود تجدیدنظر کنین. به جای گرسنگی یه برنامه مناسب ورزشی واسه خود تعیین کرده و بیشتر به باشگاه برید. از میوه جات، سبزیجات، حبوبات، گوشتهای کم چرب و ماهی استفاده کنین. تلاش کنین چهار یا پنج بار در هفته طبق یه برنامه منظم ورزش کنین.

ننوشیدن مقدار کافی آب در طول روز متابولیسم و سوخت و ساز بدن رو از جا در آورد کرده و ممکنه باعث اضافه وزن هم بشه. آب ماده ای لازم واسه فعالیتهای متابولیک بدن، از جمله سوزوندن کالری حساب می شه. خوردن آب به جای شکلای جور واجور نوشابه هم بسیار مناسبه. نوشابه ها معمولاً زودتر احساس تشنگی رو نسبت به آب از بین می برن و دارای کالریهای بی ارزش بوده و باعث می شن بعد از نیم ساعت دوبارهً احساس گرسنگی کنین.

هم اینکه خوردن تنقلات هنگام گرسنگی باعث ایجاد عادتهای غذایی ناسالم می شه.

 پرداد

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *