اشتباهات مرگبار بعد از خوردن غذا | بیماری

: نوشیدن آب بعد از غذا ،چند ساعت بعد از غذا چای بخوریم ، زمان خوردن چای بعد از غذا ،خوردن چای بدون این دست اون دست کردن بعد از غذا ، بعد از غذا خوردن چه کنیم ، دراز کشیدن بعد از غذا ، پیاده روی بعد از ناهار ، دراز کشیدن بعد از غذا ، بعد از غذا چه بخوریم ، خوابیدن بعد از غذا خوردن ، بعد از خوردن غذای چرب چه بخوریم ، مشکلات خواب بعد از غذا

۱- بعد از خوردن غذا سیگار نکشید

کارشناسان فکر می کنن که یه نخ سیگاری که بدون این دست اون دست کردن بعد از غذا می کشید اثر چندین نخ در زمان عادی رو داره. به خاطر همین هم خطر دچار شدن به سرطان رو خیلی زیاد می کنه. کلاً این سیگار خیری نداره هر چی هست مریضی هست و ناخوشی. پیشنهادٔ اکید داریم خودتون رو از شر این دودزای کوچیک خلاص کنین. اگه نمی تونین از اون دل بکنین یه یا دو نخ بعد از آخرین وعدهٔ غذاییتان بکشین.

۲- بدون این دست اون دست کردن بعد از غذا میوه نخورین

خوردن میوه بدون این دست اون دست کردن بعد از غذا معده رو با هوا پرکرده و باعث نفخ می شه. به خاطر همین پیشنهاد می کنیم که میوه رو یک تا دو ساعت بعد از خوردن غذا و یا یه ساعت قبل از غذا نوش جون کنین.

۳- بدون این دست اون دست کردن بعد از غذا چای نخورین

حتماً بارها این پیشنهاد رو شنیدین. تکرار دوبارهٔ اون ضرر نداره. برگای چای شامل اندازه زیادی اسید هستن. این ترکیبات می تونن پروتئینای موجود در مواد غذایی مصرف شده رو سفت تر کرده و هضم اونا رو مشکل تر سازه. علاوه بر این نوشیدن چای در بین یا بدون این دست اون دست کردن بعد از خوردن غذا باعث کاهش قدرت جذب آهن موجود در مواد غذایی می شه. دقیق تر بگیم: تانین موجود در چای جذب آهن رو به اندازه ۷۰ درصد کم می کنه. از اونجایی که آهن یکی از مواد معدنی لازم واسه ساخت و تولید هموگلوبینا هست به خاطر همین هم وجود اون واسه بدن لازمه. خانمای جوون باید توجه بیشتری دارا باشن به خاطر اینکه اونا به دلیل مصرف کمتر گوشت، عادت ماهانه و چیزای دیگه ای به جز اینا آهن کمتری دارن. پیشنهاد می کنیم دست کم یه ساعت بعد از غذا چای بخورین و کمی دارچین روی اون بپاشید تا کلی مواد مغذی عایدتان شه.

۴- بدون این دست اون دست کردن بعد از غذا کمربندتان رو سفت نکنین

متأسفانه این کار باعث می شه که روده ها پیچ خورده و بسته شه. در نتیجه باعث ناراحتی شما می شه. باید به طور کامل بر عکس عمل کنین. اگه کمربند بسته اید در بین خوردن غذا تا جایی که امکان داره اونو شل کنین.

۵- بدون این دست اون دست کردن بعد از غذا شنا نکنین (مخصوصا در آب سرد)

وقتی که شنا می کنین جریان خون به سمت دستا و پاا زیاد می شه و به خاطر همین هم خون کمی به معده می رسه. در این صورت کار سیستم گوارشی دچار مشکل می شه. علاوه بر این وقتی که بدون این دست اون دست کردن بعد از غذا شنا می کنین بدن باید به طور همزمان واسه این سه کار انرژی صرف کنه: گوارش، حرکات شنا و حفظ دمای بدن. این سه کار باعث صرف انرژی زیادی می شه.

وقتی که بدن مجبور می شه تو یه مدت کوتاه انرژی زیادی صرف کنه دچار زحمت شده و امکان افت انرژی، خستگی یهویی و حتی بی هوشی بالا میره. حتماً میدونید که در بین شنا هم این مسائل خطر زیادی ایجاد می کنن. پیشنهاد می کنیم که تا دو تا سه ساعت بعد از خوردن غذا شنا نکنین. کم کم و کم کم وارد آب شده و از شیرجه زدن دوری کنین. به خاطر اینکه این کار باعث انقباض یهویی و سریع رگای خونی شده و احتمال افزایش فشارخون رو بالا می بره.

۶- بدون این دست اون دست کردن بعد از غذا یه فاصله طولانی رو پیاده روی نکنین

پیاده روی دراز مدت (نه رفتن تا سر کوچه و خرید از سوپری محلتون. منظورمون مسافتای طولانیه) باعث می شه که سیستم گوارش بدن نتونه خوب مواد مغذی مصرف شده رو جذب کنه. شما می تونین یه ساعت بعد از خوردن غذا با خیال راحت به یه گردش خانوادگی برید. پیاده روی و ورزش البته در زمان مناسب خود یکی از بهترین راه های سالم و تندرست بودنه.

: اشتباهات مرگبار بعد از خوردن غذا

۷- بدون این دست اون دست کردن بعد از غذا نخوابید

اگه بدون این دست اون دست کردن بعد از خوردن غذا بخوابین مواد غذایی که مصرف کردین به درستی هضم نمی شه. این کار هم ممکنه به سوءهاضمه و عفونت روده ها منجر شه. البته بدونین که خوابیدن متابولیسم بدن رو از جا در آورد نمی کنه.

شما می تونین بعد از غذا بخوابین اما یک تا سه ساعت بعد از اون. البته لازم نیس مثلاً تا ساعت ۳ صبح بیدار بمونین. یادتون باشه که واسه خوش اندام بودن حتماً باید به اندازهٔ کافی بخوابین. اگه شامتون رو حدود ساعت نه و نیم شب میل می کنین می تونین ساعت ده و نیم یا یازده بخوابین. یادتون باشه یکی از عواملی که جلوی کاهش وزن رو میگیره همین به اندازهٔ کافی نخوابیدنه.

۸ – آب یخ بخورین

می گن نوشیدن آب یخ بعد از غذا باعث سرطان معده می شه، ولی این حرف پایه علمی خیلی صحیحی نداره و تنها مشکلی که با نوشیدن آب یخ بروز می کنه، دل درد یا انقباض عضلات رودهه. افراد دچار سندرم روده تحریک پذیر، بیشتر دچار این مشکل می شن؛ پس بهتره آب خیلی سرد بخورین.

نکته دیگه اینکه نوشیدن آب بعد از خوردن غذا، باعث رقیق شدن شیره معده می شه و می تونه در هضم غذا مشکل بسازه؛ پس بهتره نیم ساعت قبل از غذا و نیم ساعت بعد از تموم شدن غذا، آب بخورین.

۹ – حموم نکنین

یکی از باورهای همه مردم اینه که بعد از غذا نباید حموم کرد، چون احتمال بی هوش شدن و از حال رفتن در حموم بالاست. این حرف تا حدی پایه علمی داره، ولی در مورد همه صدق نمی کنه.

افراد سن بالا و کسائی که بیماریای قلبی پیشرفته دارن، یا سرخرگای اصلی خونرسان به مغز و شریانای گردن در اونا تنگه، بهتره دست کم تا نیم ساعت بعد از خوردن غذای سنگین به حموم نرن، چون بعد از خوردن غذای تقریبا سنگین، خون به سمت دستگاه گوارش میره و خون رسانی به مغز کم میشه.

پس دست کم نیم ساعت فاصله بین غذاخوردن و استحمام بذارین، مخصوصا حموم داغ پیشنهاد نمی شه، چون در جریان خون دور و بر معده مشکل بوجود میاره و بر هضم غذا اثر منفی میذاره.

۱۰ – با همسر خود روابط زناشویی نداشته باشین.

بیماران قلبی بیشتر باید در این مورد توجه کنن. رابطه زناشویی یه جور استرس واسه سیستم قلبی عروقی حساب می شه. در مواردی نادر دیده شده فرد هنگام این عمل دچار سکته قلبی شده. افراد دچار بیماریای پیشرفته قلبی یا کسائی که تازگیا دچار سکته قلبی شدن، بهتره تا ساعاتی پس از خوردن غذا، از ایجاد رابطه زناشویی دوری کنن.

مصرف غذای سنگین هم فشاری واسه قلبه و خوردن اینجور غذایی و داشتن روابط زناشویی در افراد دچار مریضی پیشرفته قلبی، خطر مشکلات قلبی رو به دنبال داره.

۱۱- جسم سنگینی رو بلند نکنین.

آدمایی که با معده پر، جسم سنگینی بلند می کنن، در واقع یه جور فعالیت بدنی انجام دادن که می تونه به قلب فشار بیاره. از طرف دیگه، این کار باعث افزایش فشار داخل شکم می شه و ایجاد ریفلاکس می کنه. به خاطر همین بهتره یکی دو ساعت بعد از خوردن غذا از انجام این کار دوری کنین.

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *